Seksuolog

Seksuologia to złożony i wszechstronny przedmiot nauki zajmujący się nie tylko aspektami fizycznymi, ale także emocjonalnymi oraz społecznymi ludzkiej seksualności. Korzysta z wiedzy z różnych obszarów, takich jak medycyna, psychologia, socjologia czy antropologia. Warto podkreślić, że seksuologami mogą być nie tylko lekarze, ale także psycholodzy, psychoterapeuci czy specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego i fizycznego.

W centrum zainteresowania seksuologii znajduje się zrozumienie i rozwiązywanie problemów związanych z seksualnością, np. zaburzeń seksualnych, kryzysów w relacjach partnerskich czy trudności wynikających z niezgodności płciowej. Uwzględnia różnorodność sfery intymnej, co związane jest z pozytywnym stosunkiem do doświadczania i wyrażania seksualności. Identyfikacja potencjalnych źródeł, a następnie pracowanie nad ich rozwiązaniem może być pomostem w stronę przywrócenia dobrostanu seksualnego.

Terapeuci seksuologiczni mogą odgrywać istotną rolę w poprawie zdrowia seksualnego i jakości życia ich klientów. Pomagają w identyfikacji i rozwiązywaniu trudności poprzez terapię i psychoedukację, zwracając przy tym uwagę na znaczenie świadomości ciała i jego wpływu na pewność siebie oraz komfort w sferze seksualnej. Towarzyszą w procesie wzmacniania zdrowej komunikacji. Oferują wsparcie w odkrywaniu powodów cierpienia, które mogą być związane z nieprzepracowanymi emocjami, przeszłymi doświadczeniami w tym nadużyciami.